ରାଜନୀତି

ବିଜେପିକୁ ଝଟ୍‌କା: ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଧାର କରି ବିଜେଡି ସମର୍ଥନ ଦେବ ନାହିଁ – Kalinga News

[ad_1]

ଭୁବନେଶ୍ବର: ଓଡିଶା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ସରକାର ଗଠନ ହୋଇଛି। ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ବିଜେଡିର ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେଡ଼ିକୁ ପରାଜୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥିଲା। ଏବେ ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟରେ ବିରୋଧୀ ଭୂମିକାରେ ରହିଛି। ଏକଦା ବିଜେପିର ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କୁ ଗଣାଯାଉଥିଲା।

ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେଡି ବିଜେପି ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ତ୍ରୁଟିକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସମ୍ମୁଖକୁ ଆଣିବ। ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦଙ୍କ ବୈଠକରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି। ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କର ୯ ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦଙ୍କ ବୈଠକରେ କହିଛନ୍ତି ସେମାନେ ଦୃଢ଼ ବିରୋଧୀ ଭାବରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବା ଉଚିତ୍।

ରାଜ୍ୟସଭାର ଅଧିବେଶନ ଜୁନ୍ ୨୭ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ସାଂସଦଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ସମସ୍ତ ସାଂସଦ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଓଡିଶା ସହ ଜଡିତ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଦୃଢ଼ ଭାବରେ ଉଠାଇବା ଉଚିତ୍। ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବିରୋଧୀ ଭୂମିକାରେ ବିଜେଡି ରାଜ୍ୟସଭାରେ ନିଜର ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିବ। ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଦଳର ନେତା ସସ୍ମିତ ପାତ୍ର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, ସେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଇବ ସହିତ ଯଦି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଓଡିଶାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆକ୍ରୋଶ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବେ।

ସସ୍ମିତ କହିଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟକୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟର ମାନ୍ୟତା ମିଳିନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସେମାନେ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବେ। ସସ୍ମିତ କହିଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ସରକାର ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି କୋଇଲା ରୟାଲଟି ଦାବି କରିଆସୁଥିଲେ। ଯାହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇନାହିଁ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପୂର୍ବତନ ସିଏମ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର ସ୍ୱାର୍ଥ ସହ ଜଡିତ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉଠାଯିବା ଉଚିତ୍।

ସସ୍ମିତ କହିଛନ୍ତି ସେମାନେ ବିଜେପିକୁ କୌଣସି ସମର୍ଥନ ଦେବେ ନାହିଁ। କେବଳ ବିରୋଧ ହେବ। ରାଜ୍ୟସଭାରେ ବିଜେଡିର ୯ ଜଣ ସାଂସଦ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଓଡିଶାର ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।[ad_2]

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button