ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ

ଶାରୀରିକ ସମ୍ୱନ୍ଧ କରିବା ପରେ କଣ ହଠାତ ଆପଣ ଶୋଇପଡୁଛନ୍ତି କି? ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ, ସାମ୍ନା କୁ ଆସିଲା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରିପୋର୍ଟ

ଶାରୀରିକ ସମ୍ୱନ୍ଧ କରିବା ପରେ ଜଣେ ସାଥୀ ଶୀଘ୍ର ଶୋଇବା ସ୍ୱାଭାବିକ କି ଏବଂ ଥକାପଣ ବେଳେବେଳେ 24 ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ରହିଥାଏ କି ? ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିରୋଧୀ କରିବା ପାଇଁ ମୁଁ କ’ଣ କରିପାରିବି ? ଅନେକ ମହିଳା ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଖୋଜୁଛନ୍ତି ।

ଶାରୀରିକ ସମ୍ୱନ୍ଧ କରିବା ପରେ ଶୋଇବା ଅସାମାନ୍ୟ କି :- କେବେ ନୁହେ । ଶାରୀରିକ ସମ୍ୱନ୍ଧ କରିବା ପରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଥକ୍କା ହେଉଛି ମାନବ ଶରୀରର ଏହା ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରୟାସରେ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା । କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ, ଯଦି ଜଣେ ପୁରୁଷ ଶାରୀରିକ ସମ୍ୱନ୍ଧ କରିବା ପରେ ନିଜ ପାର୍ଟନର କୁ ଜାବୁଡ଼ି ନଧରନ୍ତି, ଯଦି ସେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ନକରନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ସେ କେବଳ ତାଙ୍କ ପିଠିରେ ଶୋଇପଡନ୍ତି, ତେବେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଭାବିବା ସ୍ୱାଭାବିକ ଯେ ତାଙ୍କ ସାଥୀ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ନୁହଁନ୍ତି ।

ରାତିରେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ୱନ୍ଧ କରିବା ସମୟରେ, ବିଶେଷକରି ଯେତେବେଳେ ମାନବ ଶରୀର ପୂର୍ବରୁ ଥକି ଯାଇଥାଏ, ଶାରୀରିକ ସମ୍ୱନ୍ଧ କରିବା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଶୋଇବା ଅବସ୍ଥା ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଯୁକ୍ତି ହୋଇଯାଏ । ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମନେ ରଖିବେ ଯେ ଶାରୀରିକ ସମ୍ୱନ୍ଧ ରଖିବା ପ୍ରକୃତି ଦ୍ୱାରା ବହୁତ ଆରାମଦାୟକ ।

ଅର୍ଗାଜିମ୍ ସମୟରେ ପୁରୁଷମାନେ ନିର୍ଗତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ନିର୍ଗତ ହେଉଥିବା ହରମୋନ୍ଗୁଡ଼ିକ ଅସ୍ଥିରତା ସୃଷ୍ଟି କରେ । ନିଦ୍ରାର ଅନୁଭବ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଅଧିକ ତୀବ୍ର ଦେଖାଯାଏ । ଶରୀରର ଚାପ ସକରାତ୍ମକ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟଧିକ ବଡ଼, ପ୍ରାୟ କ୍ଲାନ୍ତକାରୀ ହୋଇପାରେ ।

ଅନେକ ଲୋକ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ସମୟରେ, ସମୟ ସମୟରେ ନିଜ ନିଶ୍ୱାସ ଅଟକେଇଥାଆନ୍ତି । ଏହାର ଲୟ ହଠାତ୍ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ନାଡୀ ଦ୍ରୁତ ହୋଇଯାଏ । ତେଣୁ, ଅମ୍ଳଜାନର ଅଭାବ ଅଛି, ଯାହା ବିଶ୍ରାମର ଆବଶ୍ୟକତାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଗମ୍ଭୀର କିଛି ନୁହେଁ, ସବୁକିଛି ସ୍ୱାଭାବିକକୁ ଫେରିଯାଏ ।

ଶୋଇବାର ସ୍ଥିତିକୁ ଏକ ସକାରାତ୍ମକ ଢଙ୍ଗରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯିବା ଉଚିତ, ଯେହେତୁ ଏହା ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ତୁମେ ଚରମ ସୀମାରେ ପହଞ୍ଚିସାରିଛ ଏବଂ ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ଚାଲିଛି । କ୍ୱଚିତ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଯେଉଁମାନେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଏବଂ ପରେ କ୍ଳାନ୍ତ ହୋଇଥାନ୍ତି, ସେମାନେ ଚିକିତ୍ସା ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ତୁମର ଦ୍ୱିଧା ଏବଂ ଆତ୍ମ-ଗର୍ବକୁ ଛାଡିଦିଅ ଏବଂ ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଅନୁସନ୍ଧାନ କର ।

ଯଦି ଆପଣ ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନ ଖୋଜୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ପାର୍ଟନର ଙ୍କ ସହିତ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କଫି ପିଅନ୍ତୁ । ଆମେ କହିପାରିବା ନାହିଁ ଯେ ଏହା ଏକ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ସମାଧାନ, କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଯୌନ ଉତ୍ତେଜନା । ଥକାପଣ ବିରୋଧ ଲଢ଼େଇରେ କଫି ଆପଣଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ସହଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ କାରଣ ଏହା ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଉତ୍ତେଜିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟ ପଟେ, ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀର ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିଥାଏ । ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ସମୟରେ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଏକ ଉତ୍ତେଜନା ହୋଇଥାଏ । ସେମାନେ ଦ୍ୱିତୀୟ ‘ରାଉଣ୍ଡ’ ପାଇଁ ଇଛୁକ ହୋଇପାରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ତଥାପି, ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ପ୍ରତିରୋଧୀ କରିବା ପାଇଁ ମହିଳାମାନେ କ’ଣ କରିପାରିବେ ? ବ୍ୟସ୍ତ ହୁଅ ନାହିଁ, ପୁରୁଷ ହୋଇ ନିଜକୁ ‘ପୁରଣ କର’ !

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button