ରାଜନୀତି

କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନାରେ ଗରିବଙ୍କ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ: ଚିଦାମ୍ବରମ୍‌ଙ୍କ ଅଭିଯୋଗ – Kalinga News


ଥିରୁଭାନନ୍ତପୁରମ୍: କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା ଦେଶର ପୂର୍ବତନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ପି.ଚିଦାମ୍ବରମ୍ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଏବଂ ନୀତିରେ ଗରିବଙ୍କ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉନାହିଁ। ଚିଦାମ୍ବରମ୍ କହିଛନ୍ତି ଯୋଜନା ଏବଂ ନୀତି ଗରିବଙ୍କ ଆଡକୁ ଗଲେ ହିଁ ଏକ ସମାନତା ସମାଜ ଗଠନ ହୋଇପାରିବ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ସ୍ତରଗୁଡିକ ବୁଝିପାରୁ ନାହୁଁ ଏବଂ ନିମ୍ନ ବର୍ଗ, ବିଶେଷକରି ଏସସି, ଏସଟି ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପଛୁଆ ବର୍ଗ ପ୍ରତି ଆମର ନୀତି ନିର୍ବାହ କରୁନାହୁଁ, ସେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ସମାନ୍ତରାଳ ସମାଜ ଗଠନ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

ଏକ ସମାନ୍ତରାଳ ସମାଜ ଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ବିକାଶ ସମ୍ଭବ। ବର୍ତ୍ତମାନର ସମାଜ ସଠିକ୍, ସମାନ ଏବଂ ନ୍ୟାୟଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ। ସେଏହା ନୁହେଁ ଯେ ଏହା କେବେ ଘଟିବ ନାହିଁ। ଆମେ ଏକ ସମାନ୍ତରାଳ ସମାଜ ଗଠନ କରିପାରିବା। ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପୁଞ୍ଜିବାଦ ଏବଂ ଧନୀ ଦେଶଗୁଡିକ ସମାନ୍ତରାଳ ସମାଜ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି।

ଚିଦାମ୍ବରମ୍ କହିଛନ୍ତି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଏବଂ ଶିକ୍ଷାକୁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ତଥା ମାଗଣା କରି ସମାନ ସମାଜ ଗଠନ କରାଯାଇପାରିବ। ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଏକ ସମାନ୍ତରାଳ ସମାଜର ଆମର ଧାରଣା ସର୍ବଭାରତୀୟସ୍ତରରେ ମାଗଣା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ ନାହିଁ।

ସେ ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶ, ବିଶେଷକରି ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ, ବାଳାଶ୍ରମରୁ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିକ୍ଷା ମାଗଣା ରହିଛି। ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା ଏକ ଛୋଟ ରୋଗରୁ ବଡ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମାଗଣା। ତେଣୁ, ଆମର ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଆମେ ଗରିବଙ୍କ ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେଇ ଏକ ସମାନ୍ତରାଳ ସମାଜ ଗଠନ କରିପାରିବା।

ଏଲପିଜି ସଂଯୋଗ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଉଜ୍ଜ୍ବଲା ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ବିପିଏଲ ପରିବାରର ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବାର ଉଦାହରଣ ସେ କହିଛନ୍ତି ଏହା ମଧ୍ୟବିତ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଗରିବ ଉପକୃତ ହେବା କମ୍। ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆମର ନୀତି କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ନାହିଁ ତାହାର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ଉଜ୍ଜ୍ବଲା ଯୋଜନା। ଏପରି ଅନେକ ଉଦାହରଣ ଅଛି ଯାହା ଦିଆଯାଇପାରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।




Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button